National Yoga Asana Championships–San Antonio, TX

Friday, March 14, 2014 - Sunday, March 16, 2014
12:00 AM - 12:00 AM

Drury Hotel

Good luck and congratulations to Purvi, Garland, Lucy, April, and Rachel this weekend! Watch them and other amazing yogis live at usayoga.org
Here is the schedule for the weekend. Continue to check our facebook page for updates!

Friday
11:00 – 12:30 PM: Pre-Qualifier (25 Men)
1 Jeff Chen Texas
2 Charles Staples Illinois
3 Shane Thornton Texas
4 Jason Rahlwes California
5 Kyle Baxter Colorado
6 Sven A.G. Johnson New York
7 Michael Carlomany Hawaii
8 Gabriel Tavera Texas
9 Nicolas Smith California
10 David Jennings North Carolina
11 Allen Moton New Jersey
12 Mark Trinitapoli Arizona
13 Christian Rice Indiana
14 Henry Winslow New York
15 Bruce Merkle California
16 Jonathan Kanzelmeyer Nevada
17 Ben Shanaberger Florida
18 Edward Garner Maryland
19 Ariel Eisenberg North Carolina
20 Kyle Schmid Maryland
21 Steven Gonzalez New York
22 Marc Hocking New York
23 Spencer Larson Oregon
24 Paul Fitzsimmons Pennsylvania
25 Joseph Encinia New York

12:30 – 12:45 PM Break (15 min.)
12:45 – 2:00 PM: Pre-Qualifier (18 Women)

1 Jenni Anspach California
2 Catherine Mondloch-Seavey Texas
3 Kelly Weckesser Hall Maryland
4 Lisa Greenacre Washington
5 Rachel Donovan Colorado
6 Mary Newman Illinois
7 Fiorella Sanchez Maryland
8 Sara Rollins Utah
9 Veronica Wells California
10 Blanche Greene-Cramer Texas
11 April Penland Virginia
12 Adrienne Watral Colorado
13 Lauren Brown North Carolina
14 Katherine Spinak North Carolina
15 Erin Eloise Florida
16 Megan Carruth California
17 Lucy Homiller Virginia
18 Kimberly Landini Virginia

2:00 – 2:15 PM Break (15 min.)
2:15 – 3:30 PM: Pre-Qualifier (19 Women)

19 Amanda Duncan Virginia
20 Rachel Kaplove New York
21 Katy Johnston Maryland
22 Brea Delaney Maryland
23 Nicole Rose North Carolina
24 Leah Shirley Oregon
25 Allison Kinter Maryland
26 Garland Hume Virginia
27 Lori Battist Pennsylvania
28 Andrea Nicole Ortiz New York
29 Aurelle Amram New York
30 Roxanne Janecki New York
31 Laura Swaney North Carolina
32 Lauren Hamilton North Carolina
33 Lisa Jeffs North Carolina
34 Talia Peretz New York
35 Kathy Durham Texas
36 Lauren Martone California

3:30 – 4:00 PM Announce semifinalists

SATURDAY
9:00 -9:15 AM Saturday opening: (15 min.)
9:15 – 10:20 AM US Men 18 (65 min.)
10:20 – 10:35 AM Break (15 min.)
10:35 – 11:40 PM US Men 17 (65 min.)
11:40 – 1:00 PM LUNCH (80 min.)
1:00 – 2:20 PM US Women 22 (80 min.)
2:20– 2:35 PM Break (15 min.)
2:35 – 3:55 PM US Women 23 (80 min.)
4:00 PM Finalists announced

SUNDAY
10:00 AM Opening: (15 min.)
10:15 – 11:15 AM Youth 15 (1 hour)

1 Alankane D’Quebec California
1 Lilliana Gourley Illinois
2 Purvi Harish Virginia
3 Sabrina Prassel Nevada
4 Ruby Paul Pennsylvania
5 Brooke Welsh Indiana
6 Nico Grigley New York
7 Claudia Pham Kentucky
8 Sydney Jeffs North Carolina
9 Fallon Ramsey Wyoming
10 Fabienne Kudar Wyoming
11 Lindsay Resca Massachusetts
12 Jamie Rellstab Wyoming
13 Shannon Price Arizona
14 Alexis Baranoff Nevada

11:15 – 11:30 Break (15 min.)
11:30 – 12:30 PM Seniors 10 (1 hour)

1 Paul Moore California
2 Leo Szymanski Maryland
3 Clyde Matsusaka Hawaii
4 Robert Crum Oregon
5 Craig Culbertson Florida
1 Leesann Shefa California
2 Toni Jo Wilgar Nevada
3 Gail Sheckley Oregon
4 Mildre Cifuentes Hawaii
5 Clare Nelson Texas

12:30 – 1:45 PM Lunch (75 minutes)
1:45 – 2:45 PM Male Finalists 10 (1 hour)
2:45 – 3:00 PM Break (15 min.)
3:00 – 4:00 PM Female Finalists 10 (1 hour)
4:30 PM Closing Ceremony and Awards

Here is the order for Saturday thus far, but the top 10 men and women from Friday will be

added to this and it is done in ascending order of score, so this list will be updated.

Men
1 Robert Powers Washington
2 Theodore Ward Alabama
3 Erick Saint Louisiana
4 Roman Raczkowski Connecticut
5 Jonathan Sulik Illinois
6 Bret Havey Georgia
7 Guillermo Barrantes Massachusetts
8 Steve Naville Indiana
9 Jeremy Fairley Arizona
10 Ian Johnson New Jersey
11 Cameron Farney Nevada
12 Mark Pralle Hawaii
13 David Wittenberg Missouri
14 Blake Greiter North Carolina
15 Chris Gardner Florida
16 Jay Larkins Oregon
17 Dien Huynh Colorado
18 Mike Schenk Utah
19 John Schoggins Texas
20 Stephen Shaw-Naar California
21 Max Rosenberg District of Columbia
22 Eddie Hall Maryland
23 Adrian Allen Hummell Virginia
24 Jared Mccann New York
25 Zeb Homison Pennsylvania

Women

1 Tracy Rubman Vermont
2 Whitney Hosein Connecticut
3 Jaime Maitland Benjes Alabama
4 Hailey Harber Wyoming
5 Ainsley Ayres Tennessee
6 Juliana Olmstead Rhode Island
7 Laura Cox Kentucky
8 Ashley Ogilvy Massachusetts
9 Serita Crable Minnesota
10 Emily Avery New Hampshire
11 Stella Diamond Arizona
12 Jennifer Angell Nevada
13 Elizabeth Spears Kentucky
14 Colleen Wonner Washington
15 Catherine Newcome Missouri
16 Sherylann Miyashiro Hawaii
17 Jocelyn Lescarbeau Oregon
18 Lauren Kaye Maryland
19 Jessica Gardner New Jersey
20 Rosemary Carnes South Carolina
21 Ciara Paguyo California
22 Patricia Shanaberger Florida
23 Rachel Mzhickteno Kansas
24 Gianna Purcell Illinois
25 Sonja Wyche District of Columbia
26 Lisa Jeffs North Carolina
27 Christi Hooten North Carolina
28 Audra Williamson Utah
29 Jennifer Vanderhart Virginia
30 Ayanna Brown Indiana
31 Rebecca Rankin Pennsylvania
32 Kim Tang California
33 Gloria Suen New York
34 Afton Carraway Texas